Hory - Boží DarLoni jsem zimní hory neviděla. Covid mě uvěznil v nížinách. Ubytovat se kdekoliv jinde, než ve vlastní ložnici, bylo proti pravidlům a tehdejším mravům. Zato letos mám žně! Sněhu jsou opět mraky a přespat v pronajaté posteli je znovu IN.

Mezi svátky se podařilo vyrazit do Rokytnice, v lednu na pár dní do Bedřichova. Počasí nám sice nepřálo, sníh byl zdola, shora, v kapuci, za límcem, v botách, prostě všude. Cílem ale nebylo užívat si, nýbrž po dvouleté pauze znovu rozlyžovat pětiletého syna. A protože děti si špatného počasí jen málokdy všimnou, za značného utrpení rodičů se úkol podařil.

Na minulý víkend hlásila Alena Zárybnická konečně blankytně modrou oblohu se žlutým sluncem uprostřed a to jsem nemohla propásnout. I přes idylické horské počasí se jeden problém, bohužel, našel – můj muž i naši přátelé už měli jiné plány. Nejsem ale srab, vyrazím se synem sama! A protože kromě odvahy mi nechybí ani naivita, chci ho tentokrát naučit běžkovat (úplně vidím, jak se teď smějete). Ale není malých cílů. Všemožné motivační kecy o zábavnosti běžkování mého syna navnadily natolik, že se při odjezdu z domova těšil minimálně stejně jako já.

Hory jsou skvělé

Kde je vůle, tam je i cesta. Říkám si v dopravní zácpě před Božím Darem, která mi zvěstuje, že stejný nápad jako já mělo i mnoho, mnoho dalších rodin. Situaci navíc komplikují policisté, kteří před vjezdem do vesnice řídí dopravu. Když se mi podaří přesvědčit muže zákona, že jsem legálně ubytovaná a tudíž i oprávněná zaparkovat přímo před penzionem, čeká mě další báječná věc – ubytovat se. Protože jsem tu se synem sama, nabízejí se tři varianty, jak to udělat:
1) zamknout Vašíka v autě a nosit věci do pokoje
2) nosit věci a k tomu nutit Vašíka ať chodí se mnou sem a tam
3) usadit Vašíka v restauraci penzionu, nosit věci a doufat, že mezi tím nikam nezdrhne

Protože jsem moderní matka vedoucí syna k samostatnosti, volím třetí variantu. „Nikam nechoď, za chvilku si tě tu vyzvednu. Kdyby tě chtěl odvézt někdo cizí, křič POMOC, POMOC!“ Hrdá na svou mateřskou dokonalost běžím 2x z auta do třetího patra penzionu obtěžkaná proviantem, abych na závěr zjistila, že Vašík svou židličku v restauraci opustil a odešel neznámo kam. Před penzionem ani v ulici není, a tak v infarktovém stavu běhám znovu po penzionu a pochybuju o své mateřské dokonalosti. Vašíka roztomile udiveného z mého rozčílení nacházím v podkrovní dětské herničce, kde právě praská nafukovací balonek u úst cizího chlapečka. Jeho otec to nese velmi nelibě. „Pardon.“

Hory - Boží Dar

Hlavně nezmrznout

Moje běžkovací oblečení je primárně určené na běžkování, tedy na pohyb. Že tentokrát o pohyb vůbec nepůjde si uvědomuju, až když po hodině a prvním ujetém kilometru seškrabávám promrzlými prsty nánosy sněhu ze skluznice. Vzdor slunci jsou mínus tři stupně a fouká studený vítr. S chutí bych si zanadávala, ale nemůžu, běžkování je přece bezva zábava. Po dalších dvou hodinách plných padání, motivací, zvedání, odměn a dalších motivací přiznávám, že běžkování až tak bezva být vždycky nemusí a dovoluju synovi běžky sundat.

Hory - Boží Dar

Jeho pěší rychlost je o poznání vyšší, než když „jede“ na běžkách. Do cíle trasy dlouhé 5 600m tak přicházíme už po čtyřech a půl chladných hodinách a těšíme se do vířivky a sauny našeho penzion. „Máme plno, to jste si měli objednat už minulý týden.“ Dozvídám se. To jsme ale ještě vůbec nevěděli, že sem pojedeme. No nic, dám si grog.

Hory - Boží Dar

Druhý den mi docházejí motivace i odměny hned po prvním kilometru a tak se raději prochechtáme odpolednem na snowtubingu. Václav je šťastný a já vzdor teplejšímu oblečení znovu zmrzlá jak sobolí hovno. Na běžkách jsme dnes ujeli 1,5 km, na gumové pneumatice o moc víc. Takže peklo nebo ráj? Za mě obojí. Cestou domů mi začíná škrábat v krku.

Hory - Boží Dar

Když mi po dalších dnech sípání a chrchlání kosmonaut šťourá v nose špejlí, říkám si, jak se ty hory zase jednou povedly.

PS: Jsem negativní, ale pozitivně naladěná!

Související články najdete v kategorii: Cestování s dětmi

0 komentáře

Napsat komentář

Chcete se přidat do diskuze?
Neváhejte přispět.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *