Čínou nahoru i dolůVelká událost mého života – splnění snu o vydání opravdové knihy, na kterou si můžete sáhnout, zalistovat a přečíst.

S batohem na zádech jsem projela řadu Asijských zemí a nevynechala jsem ani komunistickou Čínu. Vzdor všemu, co jsem o ní věděla, jsem ji zatoužila vidět na vlastní oči. Velkou zeď, posvátná pohoří, soutěsky i Tibet. Žádné velké dobrodružství ani politické soudy, chtěla jsem jen pohodu a krásu všude kolem.

Jak já byla naivní! Možná by se hodilo říct spíš pitomá. Přecenila jsem se. Výběrem destinace i výběrem parťáka, kterého  jsem ulovila na cestovatelské seznamce. Snad jsem si myslela, že mě nic nerozhodí, že dokážu vyjít s každým, ale spletla jsem se. V sobě i v parťákovi. Výčet svých naivních chyb předkládám v knize pro pobavení i inspiraci. Po přečtení vám totiž bude jasné, že člověk přežije ledacos a to nejšílenější ho nakonec nejvíc obohatí.

O čem v knize píšu?

Kniha je o klikaté cestě z Pekingu do Hongkongu, kterou jsem si zpestřila odbočkou do Tibetu a nemluvným dezorientovaným parťákem. Je o víc než deseti tisících neuvěřitelných kilometrů, které jsme společně (a přece každý sám) urazili po zemi, po vodě i ve vzduchu.

Píšu o tom, co jsem v Číně zažila, co jsem tam viděla, jaké mnou lomcovaly emoce. Jak ty příjemné, třeba při pohledu na sluncem zalité rýžové terasy, tak ty nepříjemné, když jsem se vyrovnávala s vlastní neschopností nebo mě okradli lupiči. Píšu o bolavých nohách i duši. O stoupání k posvátným vrcholům i pádům na vlastní dno.

Píšu o lidech, kteří můj život během cesty ovlivnili třeba jen na krátkou chvíli, ale i o těch, na které už nikdy nezapomenu. Píšu o neuvěřitelných setkáních, která by nezinscenoval ani ten největší náhodotvůrce. Taky trochu pomlouvám svého parťáka. To my, ženy, prostě občas děláme. Neznamená to, že je špatný člověk. Jen já ho tak ve svém osamělém zoufalství často viděla. Kdyby tuhle knihu napsal on, nechci ani pomyslet, co bych se o sobě dozvěděla. Ale smůla, byla jsem první.

Pro koho je kniha Čínou nahoru i dolů určena

Kniha je pro všechny milovníky dálek, kteří se se mnou rádi ztratí v divoké přírodě, ochutnají atmosféru tibetských klášterů i exotiku nejen na talíři a při tom všem snesou občasné nářky osamělé ženské.

Věřím, že potěší i ty, kteří cestopisy běžně nehltají. Především pak psychology amatéry. Není totiž jen o cestě neuvěřitelnou Čínou, ale i o pouti do duší tamních lidí a o pouti hluboko dovnitř mě samotné (i když to původně nebylo vůbec v plánu).

Kniha vyjde 28. ledna 2021: https://bit.ly/KupCinu

Ochutnávku prvních kapitol knihy najdete v kategorii: Čína

0 komentáře

Napsat komentář

Chcete se přidat do diskuze?
Neváhejte přispět.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *