Čínou nahoru i dolů

Foto: Pointa, Michaela Šedová

ZA RECENZI DĚKUJI VERONICE ESSEROVÉ Z BLOGU KNIHAZAKNIHOU.CZ!!!

Poznejte Čínu s nadhledem a grácií, kterou vás provede autorka Kateřina Stibalová. S lehkostí vám naservíruje nejen místní kolorit a speciality, ale také cestu s neznámým člověkem, kterého byste vy osobně ubili už na letišti. S humorem a románově pojatým příběhem vás nadchne svým dobrodružstvím v knize ČÍNOU NAHORU I DOLŮ.

Kateřina Stibalová alias Kajda je mladá žena, která nemá problém vzít batoh na záda a přes cestovatelskou seznamku vyjet do vzdálených zemí s naprosto cizím člověkem. Vidět komunistickou Čínu a dostat se do Tibetu byl její odvěký sen a s velkou dávkou nadšení se pustila do svého dobrodružství. Z neznámého parťáka na cestování se vyloupnul naprosto nemožný břídil, který se svoji GPS bloudil už od samého začátku a ani asijská země nesplnila její očekávání. Přes všechny útrapy a strasti, které s ironií a humorem v knize popisuje, však nalezla mnohem víc, než by ji před cestou napadlo. Osobní i cestovatelské zážitky popsala atraktivním stylem, který nadchne všechny dobrodružné duše.

Čínou nahoru i dolů

Ilustrace: Barbora Vašíčková

Hned na začátku bych chtěla říct, že nejsem velkým milovníkem cestopisů a k tomuto žánru sáhnu velmi sporadicky. Pokud bych ale měla nějaký cestopis doporučit, pak by to byla kniha Čínou nahoru i dolů. Tento cestopis se totiž čte jako román. Autorka Kateřina Stibalová v knize představila nejen cestu plnou nevšedních zážitků, ale i celistvý příběh jednoho putování sdílený s neznámým mužem, na jehož konci našla nevšední zážitky i svoji osobní svobodu.

„Přijde mi to najednou strašně nové a báječné. Objevení Ameriky v praxi. Pořád se někam pachtím a něco hledám, ideální zemi pro cestování, ideální místo pro život, ideálního muže. A ten největší ideál si vláčím uvnitř sebe, aniž bych si to dokázala uvědomit.“

Čínou nahoru i dolů

Obálka knihy: Barbora Vašíčková

Začátek vás okamžitě vtáhne do děje a vás napadá, že takto vysoko nastavenou laťku autorka nemůže udržet až do samého konce. Nejen, že ji udrží, ale naprosto vás pohltí svým vyprávěním, které se před vámi odvíjí jako filmově vyprávěný příběh. Autorka píše věcně a s citem, bez zbytečných kudrlinek a „omáčky“ vám naservíruje cestovatelskou manu, kde se nebojí odhalit své vnitřní pocity a samu sebe ukázat i v nelichotivých barvách. Své zážitky obalila do humorného ladění a musím smeknout před její odvahou a kuráží, s kterou se vydala vstříc netušeným dálkám. Prožitá dobrodružství dokáže podat s nadhledem a ironickou objektivitou, aniž by slevila ze své vytyčené trasy.

Pointa vyslala knihu do světa s pevnými deskami, které vydrží minimálně stejnou zátěž jako autorčiny nevšední zážitky a ilustrace Barbory Vašíčkové, které vás čekají i uvnitř knihy, vhodně dolaďují celý komplexně zpracovaný cestopis. Psaný text je doplněn barevnými fotografiemi z autorčina alba i úryvky z emailové komunikace své rodině.

Celá kniha je v konceptu pojatá jako jeden velký příběh z cesty po Číně, kde se autorka dostává do středu dění. Nezapomíná ale ani na nejznámějšími skvosty a symboly této asijské země a naštěstí se vystříhala wikipedských zdlouhavých popisů. Pro své čtenáře vypíchla to nejzajímavější a nejatraktivnější a zbytečně tak nezahltila svůj nevšední příběh.

Čínou nahoru i dolů

Foto: Pinta, Michaela Šedová

Ačkoli se jedná o prvotinu autorky, vyzrálý styl psaní i souhrnně pojatá kniha svědčí o talentu této spisovatelky. Co nakousne, to také dopoví. Pokud vám na začátku slíbí, že se k danému tématu ještě vyjádří a vysvětlí ho, věřte ji, protože tak opravdu učiní.

Při čtení této publikace vás napadne srovnání s jinou úspěšnou knihou – Jíst, meditovat, milovat a autorka se netají obdivem k tomuto románu a možná právě proto se její kniha čte tak lehce.

Jste milovníky cestopisů? Pak si rozhodně pořiďte knihu Čínou nahoru i dolů. Cestopisy moc nemusíte, vlastně je nečtete vůbec? Pořiďte si knihu Čínou nahoru i dolů, protože jestli někdy začít s cestopisem, pak právě tato kniha plná dobrodružství, humoru a životních peripetií sympatické Kajdy vás nadchne a možná přivede k tomuto žánru. 😉

Hodnocení: 100 %

Za nevšední čtenářský zážitek, který mě přenesl do dalekých zemí, děkuji autorce knihy Kateřině Stibalové. Její cestopis Čínou nahoru i dolů si můžete pořídit zde.

Autor: Veronika Es.
Kniha za knihou

2 komentáře
  1. Miroslav says:

    Hezký den,
    rád čtu cestopisy, půjčuji si je v knihovně. Přečetl jsem jich už hodně, tak mohu porovnávat. Za jednoho z nejlepších spisovatelů tohoto žánru považuji Michaela Palina (Cesta kolem světa za 80 dní, Kolem dokola, Sahara aj.). Aby se člověk stal dobrým spisovatelem, musí mít pozorovací talent a životní zkušenosti. Obojí Michael Palin má a proto jsou jeho cestopisy tak poutavé. Po revoluci se v Česku objevilo mnoho lidí, co rádi cestují a po návratu z cest o svých cestách napíší knihu. Chtěl jsem se dozvědět něco o Číně. Vím, že v pokročilém důchodcovském věku se tam nikdy nepodívám. Tak jsem si půjčil Čínou nahoru a dolů. Nezklamala mne, vydržel jsem ji přečíst, na rozdíl od některých jiných cestopisů, až do konce.

    Odpovědět
    • Kateřina Stibalová says:

      Dobrý den, velmi mě těší, že jste knihu přečetl až do konce. Popravdě jsem ani netušila, že se dá půjčit v knihovně :). Přeji krásný den a mnoho krásných knih

      Odpovědět

Napsat komentář

Chcete se přidat do diskuze?
Neváhejte přispět.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *