Pohled z letadla společnosti RyanairRyanair je jen jednou z řady nízkonákladových leteckých společností. Letenky po Evropě se dají koupit doslova za pár korun. Když ale člověk ze samé radosti z ušetřených peněz zapomene na ostražitost, může nakonec zaplatit až dvojnásobek. Aby se vám nestalo něco podobného, podělím se o pár vlastních zkušeností.

Kdo létá s nízkonákladovkami často, pravděpodobně se už vyzná a přesně ví, co si ohlídat. Kdo ale nadšeně zakoupí levnou letenku poprvé, zejména pak u Ryanairu, měl by si dát pozor na celou řadu věcí. Hned na začátku je ale dobré si uvědomit, že jde především o přesun z bodu A do bodu B, žádný komfort nebo přidané služby nečekejte.

Zavazadla u společnosti Ryanair

Jak velké budete mít zavazadlo si dobře rozmyslete už při nákupu letenky. Od jakéhokoliv poplatku je totiž zproštěno jen malé příruční zavazadlo o velikosti 40x25x20cm a váze 5kg. Já osobně se do něj na týdenní pobyt, kdy nemusím kempovat venku a táhnout s sebou karimatku, spacák a vařič, v klidu zabalím. Dokonce mi minimalizmus ve věcech přináší zvláštní pocit volnosti a svobody. Odhodím všechno zbytečné harampádí a volná jako pták vyrazím do světa. Chápu ale, že tenhle pocit nemusí přepadnout každého. Kdo se cítí komfortněji, když je obtěžkán z domova dovezeným proviantem, má hned několik možností.

1) Přednostní nástup + dvě palubní zavazadla při rezervaci letenky

Nejjednodušší variantou je zaplatit už při rezervaci letenky za službu: přednostní nástup + 2 kabinové tašky (malé zavazadlo 40x25x20cm, 5kg + zavazadlo 55x40x20, 10kg). Přednostní nástup do letadla je z mého pohledu k ničemu, protože v letadle stejně musím sedět a počkat až nastoupí ostatní, ale někdo třeba chodí rád první… Služba je zpoplatněná 6 – 12 euro, podle vybrané trasy a termínu cesty. Musíte počítat s tím, že si s sebou smíte zabalit jen omezené množství tekutin, žádné ostré předměty atd. (více o palubních zavazadlech zde)

2) 10kg zavazadlo při online odbavení

Tuto možnost jsem objevila náhodou a v tabulce poplatků Ryanairu patrně spadá do kategorie online nákupu, měla by tedy stát 6 – 12 euro. V našem případě na trase Praha – Pisa stála 180 korun za jednu cestu. Pozor! Kdo by z instrukcí Ryanairu nabyl dojmu, že může zaplatit 360 korun a bude mít zavazadlo zajištěné pro cestu tam i zpět, tak se plete a zaplatí si dvě zavazadla tam a žádné zpátky (jako se to, bohužel, stalo nám). Při odbavení si můžete přikoupit jen zavazadlo na příslušný let, který odbavujete!

Je zákeřností společnosti Ryanair, že za to samé zavazadlo, při zpáteční cestě, chce jednou tolik, tedy 360 korun. Jednoduše vědí, že když už jste s kufrem jednou na dovolenou odletěli, tak s ním s největší pravděpodobností poletíte i domů. I tady ale velký pozor! Důležité je sledovat informace uvedené na palubním lístku. Pokud je na něm uvedeno: check-in bag, musíte zavazadlo odevzdat na odbavovací přepážce, přestože se domníváte, že jste si zaplatili palubní zavazadlo. Pokud s ním dojdete až k odletové bráně, bude po vás požadováno dalších 20 euro. Zdá se vám to složité? O to zřejmě jde!

3) 10kg palubní/odbavené zavazadlo na letišti

Jestliže za 10kg zavazadlo nezaplatíte ani při rezervaci letenky, ani při online odbavení, máte ještě poslední možnost zaplatit až na letišti. Na přepážce odbavení zavazadel za něj chtějí 20 euro, u odbavovací brány dokonce 25 euro.

4) 20kg odbavené zavazadlo

Komu je 10kg málo, může si připlatit za 20kg zavazadlo. Koupíte-li ho online, bude stát 25 euro. Když s ním nakráčíte na letiště a začnete to řešit až tam, bude vás stát 40 euro. Přepážky pro odbavení zavazadel se uzavírají 40 minut před odletem. Další poplatky za nadlimitní a jiná zavazadla najdete tady.

Odbavení

Zejména turisté, kteří dlouho nikam necestovali si nemusí hned uvědomit, že v dnešní době se všechno řeší online. A protože letecké společnosti jdou s dobou, i odbavení je potřeba udělat online, jinak za něj na letišti zaplatíte 55 euro navíc. Což v momentě, kdy kupujete levnou letenku za tisíc korun, člověka pěkně vytočí. Ale věřte, že online odbavení je zdarma, je celkem přehledné a jednoduché (tedy pokud si zrovna nepotřebujete připlatit zavazadlo, viz bod č. 2). Odbavení online se uzavírá 2 hodiny před plánovaným odletem.

Sedadla

Ano, i za tohle se u nízkonákladovky Ryanair platí. Pro mě jde o jeden z nejabsurdnějších cestovních poplatků vůbec. Kdo si za výběr místa k sezení nepřiplatí, je nemilosrdně rozesazen po celém letadle. Tabulka poplatků uvádí cenu od 3 euro. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že takhle nízkou cenu jsem při žádném letu nezažila. Ve většině případech začíná od 150 korun za jeden směr. Tedy plus 300 korun k ceně letenky. Takže do letadla doporučuji knihu a s parťákem pokecat až potom.

Platit musíte dokonce i v případě, že chcete sedět vedle svého dítěte, kterému nebylo ještě 12 let. Bez tohoto poplatku vás systém společnosti Ryanair vůbec nenechá dokončit online odbavení. Rodič musí tedy připočítat další poplatek, tentokrát od 4 euro. Vlastní zkušenost nemám. Budu ráda, když mi ji popřípadě napíšete do komentáře.

Věřte, že pokud se Ryanairu něco nepodaří (zpožděný, či zrušený let) odškodnění z nich budete dostávat jen těžko (viz. odkaz na reportáž České televize). Ale pokud něco nevychytáte vy, za všechno budete muset doplácet. Princip je jednoduchý – jsou prostě jedni z nejlevnějších, takže vědí, že s nimi poletí naprostá většina cestovatelů znovu, i když nebudou úplně spokojeni. Takže co by se snažili o dobrou pověst.

Aby vám po tomhle článku nezůstala na jazyku jen hořká pachuť poplatků a nechtěli jste snad raději zůstat doma, můžu vám pomoci získat alespoň 10% slevu na ubytování přes booking.com. Kdo by měl zájem, pište do soukromé zprávy na: katka@spolucestou.cz

Než nastoupíte do letadla, nezapomeňte hlavně na dobré pojištění na cesty. Štěstí přeje připraveným!

Šťastnou cestu

1 komentáře

Napsat komentář

Chcete se přidat do diskuze?
Neváhejte přispět.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *